Results

14 Dec 2019 Somerson 21.1km

PosNameAgeGenderTime
1Ettiene Plaatjies
Nedbank SWD
32M1:09:04
2Godwin Heyns
Nedbank SWD
21M1:18:12
3Gershwill Jacobs
Nedbank SWD
29M1:22:30
4Selwyn Losper
Nedbank SWD
55M1:23:27
5Tembinkosi Sojola
PetroSA RC
35M1:24:59
6Renier Barnard
Berts Bricks
41M1:25:11
7Marlon Mortlock
Knysna Marathon Club
45M1:25:56
8Willem Lodewyk
Hartenbos Drawwers
42M1:27:04
9Juan Oosthuizen
Iron-Jawed Multi Sport Club
28M1:27:18
10Ruan Van Rensburg
TEMP
21M1:28:21
11Joe Welman
TUKS
30M1:29:25
12Hanre Crous
TEMP
46M1:29:34
13Mario Meyer
Hartenbos Drawwers
40M1:31:27
14Jacobus Boshoff
Outeniqua Harriers
49M1:31:27
15Thato Leeuw
TEMP
24M1:34:16
16Muelisi Senti
TEMP
32M1:36:10
17Jerome Swartz
Mitchells Plain Titans
50M1:36:19
18Marisa Van Der Merwe
TEMP
36F1:36:39
19Sydney Landsberg
Nedbank SWD
58M1:36:52
20Benita Joubert
Hartenbos Drawwers
43F1:37:56
21Annatjie Botes
Nedbank SWD
62F1:38:47
22Eddie Mouton
Nedbank SWD
45M1:38:47
23Theo Otto
Hartenbos Drawwers
40M1:39:09
24Daniel Stevens
Nedbank SWD
31M1:39:29
25Cindy Van Zyl
Pentagon Pistols A Club
34F1:40:45
26Gerhardt Roux
Cape Multi Sport Club Eden
44M1:41:29
27Siboniso Mabaso
Thembalethu Wellness Club
38M1:41:51
28Peter Jaehne
Outeniqua Harriers
54M1:41:54
29Wayne De Kock
TEMP
41M1:42:02
30Lodelia Odendaal
Langeberg AC
35F1:42:39
31Gustav Becker
Rand Athletics Club
52M1:42:42
32Corne Olckers
Team Vitality
41M1:43:17
33Jan Van Vreden
Assegaai Multi Klub
57M1:43:26
34Martin Cronje
VICRR
58M1:44:14
35Nerida Lubbe
Hartenbos Drawwers
43F1:44:49
36Bilal Ahad
PetroSA RC
49M1:44:49
37Malan Du Preez
Outeniqua Harriers
50M1:45:50
38Sandile Mtshali
Outeniqua Harriers
41M1:47:08
39Francios Grobbelaar
Outeniqua Harriers
50M1:47:18
40Danelle Van Rensburg
TEMP
45F1:47:32
41Lana Theunissen
Nedbank SWD
47F1:48:26
42Andre Barnardo
Nedbank SWD
63M1:48:36
43Karli Bouwer
Nedbank Athletic Club
34F1:49:08
44June Roux
Run Zone Athletics Club
31F1:49:15
45Tswinyane Motlalehi
PetroSA RC
47M1:49:43
46Johnny Dhlamini
PetroSA RC
57M1:49:43
47Robin Samuel
Cape Multi SC ASWD
43M1:50:48
48Gerard Groenewald
Hartenbos Drawwers
50M1:51:15
49Sakkie Du Toit
Cape Multi SC ASWD
50M1:51:21
50Carel Nel
TEMP
44M1:51:22
51Kaleo Fourie
TEMP
37F1:51:43
52Zanelle Van Zyl
Bloemfontein Achilles
21F1:52:09
53Leon Brown
Nedbank SWD
46M1:52:48
54James Ngxale
Knysna Marathon Club
56M1:52:58
55Ronell Naude
Harmony Striders
30F1:54:00
56Neil Steyn
Vodacom Kimberley RR
52M1:54:04
57Phuti Mokoka
PetroSA RC
35M1:54:12
58Dionne Van Rensburg
Outeniqua Harriers
59M1:54:15
59Jacques Hofsta
Nedbank SWD
38M1:54:36
60Nelia Stone
Magnolia Running Club
34F1:54:44
61Monty Montgomery
Tygerberg Athletic Club
54M1:54:47
62Maryke Sass
Nedbank SWD
48F1:54:58
63Rome Phillipson-Meyer
32 GI EPA
37F1:54:59
64Zwelakhe Mhlongo
Mosselbay Harriers
43M1:55:04
65Andrew Thorpe
Cape Multi Sport Club Eden
41M1:55:08
66Elsa Van Der Merwe
TEMP
46F1:55:38
67Willem Swanepoel
Bloemfontein Striders
60M1:55:45
68Rina Van Schalkwyk
Hartenbos Drawwers
55F1:55:59
69Christo Jensen
Sasol Marathon Club
54M1:56:16
70Zani Smith
Oudtshoorn AAC
35F1:56:37
71Liezl Botha
Hartenbos Drawwers
44F1:56:37
72Carol Groenewald
Hartenbos Drawwers
47F1:56:54
73Priscilla Jensen
Sasol Marathon Club
52F1:57:30
74Leon Van Der Merwe
Oudtshoorn AAC
64M1:57:36
75Anethemba Mafanga
PetroSA RC
28M1:58:09
76Lyanda Ngcizela
PetroSA RC
43M1:58:09
77Melvin Koopman
Nedbank SWD
46M1:58:38
78Cliff Wallace
Cape Multi Sport Club Eden
60M1:58:42
79Herman Prinsloo
TEMP
48M2:00:21
80Marike Pieterse
Nedbank SWD
36F2:00:22
81Deon Van Der Walt
TEMP
51M2:00:30
82Jozua Blaauw
Promosa Athletic Club
44M2:00:37
83Jacques Maritz
Krugerdorp
27M2:00:39
84Keenan Thys
Nedbank SWD
37M2:01:26
85Anja Smith
TEMP
39F2:02:03
86Andre Treurnich
Belville Athletic Club
52M2:02:20
87Laura Venter
Nedbank Athletic Club
54F2:03:21
88Gary Ristow
Edgemead Runners Athletic Club
68M2:03:25
89Anel Zwiegers
Outeniqua Harriers
35F2:03:25
90Carla Bezuidenhout
32GI
35F2:04:31
91Anneke Otto
Hartenbos Drawwers
38F2:04:31
92Frances Marie Van Der
Hartenbos Drawwers
42F2:04:36
93Leone Vink
TEMP
41F2:04:37
94Aletta Van Rensburg
Outeniqua Harriers
61F2:04:42
95Gideon Lerm
Cape Multisport Club WP
54M2:04:59
96Johan Vermeulen
TEMP
40M2:04:59
97Robbie Joubert
Cape Multi Sport Club Eden
66M2:05:00
98Pieter Van Der Land
Berts Bricks
34M2:05:32
99Irv Bosman
Nedbank SWD
37M2:05:43
100Doortjie Van Der Spuy
Outeniqua Harriers
53F2:05:48
101Annakie Pretorius
Hartenbos Drawwers
41F2:06:06
102Ane Scholtz
Hartenbos Drawwers
35F2:06:06
103Lani Marais
TEMP
37F2:06:32
104Coenie Lubbe
Hartenbos Drawwers
45M2:06:39
105Diaan William Terblanche
Outeniqua Harriers
37M2:06:39
106Elise Steynberg
Graaff Reinet Running Club
40F2:06:39
107Anet Van Heerden
Vodacom Kimberley RR
41F2:06:47
108Werner Nuehoff
Iron - Jawed Multi Sport
39M2:07:19
109Antoinette Du Preez
Hartenbos Drawwers
47F2:07:20
110Dj Venter
Nedbank Athletic Club
59M2:07:20
111Zithulele Phill Nqayi
Knysna Marathon Club
53M2:07:43
112Rika Barnard
Berts Bricks
39F2:08:04
113Riana Louw
TEMP
42F2:08:04
114Lizette Venter
TEMP
40F2:08:12
115Monica Kriel
Hartenbos Drawwers
64F2:08:20
116Fiona Malan
Kyalami Running Club
46F2:08:22
117Sithembiso Soyaya
Old Mutual Athletic Club
38M2:08:50
118Josua Jacobs
RWFL Kimberley
28M2:09:31
119Christo Windvogel
PetroSA RC
36M2:10:21
120Madelein Stafford
NWU Potch
48F2:10:32
121Albert Stafford
TEMP
48M2:10:33
122Leanne Pitchers
Cape Multisport Club WP
47F2:10:50
123Yolande Alberts
Boksburg Athletics Club
41F2:11:01
124Dawie Klopper
TEMP
61M2:11:08
125Natasja Barnard
Nedbank SWD
26F2:11:15
126Karien Venter
Nedbank SWD
30F2:12:24
127Jana De Waal
TEMP
38F2:12:27
128Andre Knobel
Hartenbos Drawwers
63M2:12:34
129Orton Becker
TEMP
75M2:12:54
130Errol Mccauley
Fit2000 1
56M2:13:02
131Leigh Myburgh
Military Sport Club - Odn
49F2:14:35
132Herman Myburgh
Oudtshoorn AAC
51M2:14:36
133Margaret Oconner
Knysna Marathon Club
62F2:14:50
134Lize Bester
Hartenbos Drawwers
57F2:15:22
135Mariette De Haan
Nedbank SWD
65F2:15:56
136Xavier Janse Van Rensburg
Nedbank SWD
40M2:16:48
137Yvette Barkhyzen
Randburg Harriers AC
0F2:16:48
138Adel Marie Ungerer
Hartenbos Drawwers
66F2:16:56
139Sonja Van Graan
Hartenbos Drawwers
50F2:16:56
140Riana Dercksen
Hartenbos Drawwers
51F2:16:56
141Marinda Steyn
TEMP
47F2:17:05
142Abraham Coetzee
Knysna Marathon Club
71M2:18:14
143Sandra Swartz
Pinelands Athletic Club
60F2:19:21
144Maryke Bredahl
Knysna Marathon Club
33F2:19:51
145Sonjia Wolfaardt
Nedbank SWD
47F2:20:45
146Dianne Weatherall
Pentagon Pistols A Club
45F2:20:51
147Yolande Van Rooyen
Pentagon Pistols A Club
51F2:20:51
148Heinrich Muller
Hartenbos Drawwers
34M2:21:44
149Elm? Smith
Team Vitality
49F2:21:54
150Lientjie De Beer
Langeberg AC
51F2:22:59
151Andre (ferdi) Gouws
Hartenbos Drawwers
68M2:23:00
152Adele Vorster
Cape Multi Sport Club Eden
49F2:23:16
153Lorette Jordaan
Oudtshoorn AAC
50F2:23:17
154David Mckinnon
Oudtshoorn AAC
50M2:23:17
155Francois Genis
Oudtshoorn AAC
58M2:23:17
156Ernst Van Zyl
Nedbank SWD
56M2:23:53
157Martin Coetzer
Khosa Road Runners
49M2:24:08
158Luana Landman
Knysna Marathon Club
34F2:25:00
159Danie Brown
Knysna Marathon Club
58M2:25:23
160Maroline Boonzaaier
Nedbank SWD
33F2:25:34
161Elke Briedenhann
TEMP
22F2:25:41
162Sharon Brown
Knysna Marathon Club
59F2:26:13
163Michelle Taylor
Edgemead Runners Athletic Club
51F2:27:07
164Ric Marini
Rand Athletics Club
64M2:27:07
165Terrence Nota
TEMP
38M2:28:15
166Maryka Treurnich
Belville Athletic Club
36F2:28:45
167Lungisile Njadayi
Knysna Marathon Club
51M2:28:51
168Karin Muller
Lewensentrum
58F2:29:14
169Louise Voster
Hartenbos Drawwers
51F2:29:15
170Saundria Visser
Iron-Jawed Multi Sport Club
68F2:32:09
171Magda Botma
Iron-Jawed Multi Sport Club
54F2:32:09
172Arista Van Zyl
Vodacom Kimberley RR
33F2:33:46
173Michael Dekker
SAPS Athletic Club EP
0M2:34:32
174Collette Storm
TEMP
44F2:35:54
175Theresa Lillis
Knysna Marathon Club
63F2:38:06
176Marie-Louisa Koekemoer
Nedbank SWD
38F2:38:43
177Jaco Ekkerd
Iron-Jawed Multi Sport Club
46M2:38:44
178Niel Prins
TEMP
57M2:40:15
179Eddie Prins
TEMP
26M2:40:16
180Ernest Viviers
Iron-Jawed Multi Sport Club
47M2:43:12
181Peter Brown
Knysna Marathon Club
83M2:45:57
182Janice Muller
Knysna Marathon Club
43F2:46:14
183Andre Pienaar
Blue Water Bay
57M2:49:01
184Ann-Mare Du Plessis
Nedbank SWD
52F2:51:55
185Cherylynn Wium
Helderberg Harriers
65F2:52:04
186Alida Jacobs
RWFL Kimberley
54F3:06:11
187Shirley Lottering
Mosselbay Harriers
71F3:17:47