Results

14 Dec 2019 Somerson 10km

PosNameAgeGenderTime
1Francios Maquassa
Nedbank SWD
24M31:38
2Ashwell Clooco
Born 2 Run Athletic Club
20M33:05
3Luphumlo Mfutshane
TEMP
16M41:12
4Gavin Jantjies
Sedgefield Striders
44M42:15
5Johan Grobbelaar
Hartenbos Drawwers
57M43:22
6Yaron Venter
Nedbank SWD
35M43:36
7Jacques Malan
TEMP
53M44:46
8Macnita Samuels
Knysna Marathon Club
22F45:05
9Stiaan Van Schalkwyk
Hartenbos Drawwers
38M45:55
10Mosuli Plaatjie
Knysna Marathon Club
19M46:37
11Samuel Windvogel
Outeniqua Harriers
56M47:03
12Patrick Rawlins
Outeniqua Harriers
62M47:30
13Carina Muller
TEMP
41F47:42
14Koos Smit
Hartenbos Drawwers
63M49:19
15Johan Windt
TEMP
66M49:20
16Chris Oosthuizen
TEMP
54M50:06
17Jonathan Rhode
Mosselbay Harriers
42M50:45
18Anja Maree
TEMP
23F50:47
19Rina Wray
Iron-Jawed Multi Sport Club
56F50:52
20Handri Kymdell
Irene Athletics Club
43M51:47
21Gaylinn Rossouw
TEMP
17F52:04
22Deon Louw
Nedbank SWD
48M52:19
23Jugene Maart
TEMP
39M53:47
24An? Smith
TEMP
19F53:51
25Leray Geldenhuys
Irene Athletics Club
37F53:53
26Pieter Lourens
TEMP
60M54:27
27Magdalena Opperman
Hartenbos Drawwers
61F54:36
28Louis Van Rensburg
TEMP
44M54:54
29Jaylon Jantjies
Sedgefield Striders
16M55:30
30Leslie Stewart
Hartenbos Drawwers
77M56:06
31Jonette Botha
Hartenbos Drawwers
34F56:13
32Vuyokazi Zazini
PetroSA RC
39F56:18
33Nelmarie Van Broekhuizen
Nedbank SWD
38F56:21
34Nadine Kritzinger
Run Walk For Life
22F56:26
35Bernard Coller
RCS Gugulethu Athletic Club
61M56:34
36Helena Jonker
Hartenbos Drawwers
36F56:38
37Delucia Swanepoel
Hartenbos Drawwers
37F56:38
38Henk Taljaard
Boshc
54M56:47
39Marthinus Zwiegelaar
TEMP
52M56:58
40Marietjie Zwiegelaar
TEMP
50F56:59
41Sonja Grobbelaar
Outeniqua Harriers
23F57:06
42Johan Smith
TEMP
49M57:11
43Beatrixe Liebenberg
Sedgefield Striders
63F57:15
44Alwyn Mulder
Hartenbos Drawwers
35M57:18
45Delmarie Henning
Hartenbos Drawwers
58F57:21
46Robin Pick
TEMP
34M57:43
47Hein Van Wyk
TEMP
19M57:44
48Janke Myburgh
TEMP
20F57:44
49Ankia Wepenaar
Nedbank SWD
39F57:44
50Thomas Visser
Outeniqua Harriers
39M57:45
51Jesse-Kim Grundling
Iron-Jawed Multi Sport Club
26F57:45
52Hendrik J Kobus Kruger
Iron-Jawed Multi Sport Club
44M57:45
53Ermi Du Plessis
TEMP
33F57:52
54Andries Le Roux
TEMP
47M58:00
55Johan Lottering
Hartenbos Drawwers
67M58:15
56Cornelis Coertze
Team Vitality
35M58:17
57Berdine Grobbelaar
Outeniqua Harriers
51F58:29
58Christelle Oosthuizen
Hartenbos Drawwers
47F58:51
59Anet Zaayman
TEMP
46F58:51
60Christian Vermeulen
Hartenbos Drawwers
61M59:05
61Thinus Ferreira
Hartenbos Drawwers
34M59:10
62Noluntando Ndlumbini
Hartenbos Drawwers
45F59:39
63Lambert Rosi
TEMP
47M59:43
64Elmarie Venter
TEMP
26F59:43
65Pieter Muller
TEMP
44M59:45
66Marichen Muller
TEMP
43F59:45
67Hendrika Zimmerman
Hartenbos Drawwers
62F1:00:09
68Anthony Noble
Outeniqua Harriers
58M1:00:09
69Jaco Botma
Iron-Jawed Multi Sport Club
51M1:00:30
70Elisabeth Erhardt
TEMP
46F1:00:44
71Skapie Muller
TEMP
48F1:00:45
72Hendrik Schoeman
Nedbank SWD
49M1:00:54
73Jacques Fourie
TEMP
43M1:01:09
74Eugene Nell
Hartenbos Drawwers
64M1:01:37
75Rika Spang
Hartenbos Drawwers
59F1:01:37
76Riaan Van Der Ryst
Bo Karoo Marathon Club
48M1:01:43
77Erno De Kock
TEMP
30M1:01:44
78Japu Venter
TEMP
57M1:01:45
79Dan Gouws
TEMP
48M1:02:20
80Rinaldi Van Der Westhuizen
Hartenbos Drawwers
34F1:02:28
81Christopher Winterbach
TEMP
36M1:02:49
82Des Jacobs
Kway VOB
47M1:02:50
83Carla Hougaard Winterbach
TEMP
35F1:02:50
84Jona Nel
TEMP
34F1:02:59
85Tracey Van Niekerk
Hartenbos Drawwers
47F1:03:07
86Amelia Cilliers
Nedbank SWD
52F1:03:08
87Haneke Newman
TEMP
57F1:03:12
88Madele Cronje
TEMP
39F1:03:12
89Christine Janse Van Rensburg
TEMP
35F1:03:12
90Avril Davids
Nedbank SWD
46F1:03:30
91Cornelia Vreugdenburg
TEMP
25F1:03:31
92Esther Oosthuizen
Hartenbos Drawwers
71F1:03:37
93Monica Visser
TEMP
41F1:03:39
94Thania Le Roux
TEMP
41F1:03:40
95Jenny Oosthuizen
Langeberg AC
47F1:03:43
96Maryna Lausberg
TEMP
25F1:03:48
97Heinrich Mulder
TEMP
37F1:04:03
98Boela Kritzinger
TEMP
53M1:04:16
99Hendrik Potgieter
Voortrekker Monument Athletic Club
70M1:04:44
100Gert Van Wyk
TEMP
46M1:04:57
101Melani Dirks
TEMP
50F1:04:58
102Jacobus Vreugdenburg
TEMP
27M1:05:12
103Gerda Claassen
TEMP
49F1:05:17
104Nicolene Lourens
Brackenfell Athletic Club
42F1:05:20
105Andisa Clans
Hartenbos Drawwers
31F1:05:25
106Janus Erasmus
Pentagon Pistols A Club
24M1:05:28
107Fanie Buys
Nedbank SWD
54M1:06:14
108Tamara Sojola
PetroSA RC
32F1:06:40
109Smirna Van Der Westhuizen
TEMP
40F1:07:31
110Charmain Olckers
Team Vitality
24F1:07:35
111Monique Myburgh
TEMP
20F1:07:43
112Jana Gouws
TEMP
16F1:07:44
113Dihanda Roux
TEMP
15F1:07:44
114Hein Rabe
TEMP
27M1:07:48
115Charl Smit
TEMP
32M1:07:48
116Martin Coetzer
TEMP
69M1:08:12
117George Potgieter
TEMP
36M1:08:18
118Arno Von Mansberg
TEMP
48M1:08:32
119Chantel Van Der Heerver
Cape Multi Sport Club Eden
36F1:08:35
120Elize Herbst
Outeniqua Harriers
64F1:08:38
121Chris Herbst
Outeniqua Harriers
66M1:08:38
122Alta Zeelie
Nedbank SWD
45F1:08:38
123Newton Cockcroft
Knysna Marathon Club
55M1:08:42
124Hettie Lottering
Hartenbos Drawwers
65F1:09:09
125Claudia Cockcroft
Knysna Marathon Club
55F1:09:12
126Frieda Coetzer
TEMP
46F1:09:13
127Dina Fryer
Hartenbos Drawwers
66F1:09:13
128Hesta Engelbrecht
Nedbank SWD
54F1:09:40
129Anya Brits
TEMP
23F1:09:54
130Meake Wiehan
TEMP
31F1:09:59
131Lungisa Mdlankomo
TEMP
37M1:10:12
132Kutala Mini
PetroSA RC
42F1:10:19
133Sivuyile Mini
PetroSA RC
45M1:10:21
134Antoinette Coetzee
Middelburg Athletic Club
36F1:10:21
135Sonwabile Ngcizela
Hartenbos Drawwers
38F1:10:42
136Rodney Lewies
TEMP
35M1:10:42
137Mila Dirks
TEMP
20F1:10:44
138Karin Otto
Nedbank SWD
67F1:10:44
139Linda Smit
Nedbank SWD
64F1:11:11
140Libuseng Moeti
PetroSA RC
38F1:11:33
141Janine Boshoff
Nedbank SWD
34F1:11:58
142Janine Boshoff
TEMP
34F1:11:59
143Christo Boshoff
TEMP
34M1:11:59
144Mark Fletcher
Kimberley Harriers
57M1:12:16
145Benita Wolfaardt
TEMP
45F1:12:24
146Linn Dreyer
Hartenbos Drawwers
28F1:12:30
147Serilda Vermeulen
TEMP
43F1:12:30
148Adele Nortje
Nedbank SWD
50F1:12:39
149Shaun Shrives
TEMP
48M1:12:57
150Alta Gerber
Hartenbos Drawwers
64F1:13:11
151Theo Newman
TEMP
58M1:13:12
152Mia Basson
Nedbank SWD
29F1:13:24
153Hanneli Ceronio
Nedbank SWD
45F1:13:25
154Charlene Ungerer
TEMP
38F1:13:28
155Lorraine Zehmke
Outeniqua Harriers
69F1:13:31
156Clayton Thorpe
Cape Multi Sport Club Eden
67M1:13:56
157Percy French
RWFL-GN
51M1:14:12
158Elley French
TEMP
22M1:14:13
159Jaco Maritz
Krugerdorp
34M1:14:19
160Pierre Maritz
TEMP
29M1:14:19
161Aldine Schoeman
Nedbank SWD
44F1:14:52
162Irene Swanepoel
Bloemfontein Striders
53F1:14:52
163Anele Fudu
PetroSA RC
47M1:15:11
164Trevor Van Zyl
TEMP
63M1:15:23
165Letlhogonolo Sima
PetroSA RC
44F1:15:34
166Igna Barnard
Hartenbos Drawwers
44F1:16:19
167Brenda Sima
TEMP
40F1:16:25
168Laetitia Crous
TEMP
45F1:16:55
169Mieke Oosthuizen
TEMP
17F1:17:05
170Ilze Slabbert
TEMP
39F1:17:22
171Nelda Geldenhuys
TEMP
18F1:17:33
172Evette Joubert
Cape Multi Sport Club Eden
57F1:18:32
173Anel Pienaar
TEMP
38F1:19:25
174Amelia Jordaan
TEMP
36F1:19:59
175Anthony Avenant
Langeberg AC
40M1:20:01
176Helgard Janse Van Rensburg
Nedbank SWD
67M1:20:25
177Peter Squirra
Arceloe Mittac
69M1:20:29
178Hannelie Van Zyl
TEMP
56F1:20:31
179Geraldiwe Loftie-Eaton
Nedbank SWD
74F1:21:31
180Ammari De Villiers
TEMP
37F1:22:05
181Debbie Campbell
Cape Multi Sport Club Eden
57F1:23:01
182Pierre Maritz
Krugerdorp
56M1:24:37
183Susan Gouws
TEMP
47F1:27:20
184Lorianne Van Wyk
TEMP
46F1:27:20
185Petrus Cilliers
Nedbank SWD
62M1:27:40
186Johanna Jooste
Nedbank SWD
71F1:27:47
187Annelie Van Der Ryst
Bo Karoo Marathon Club
46F1:28:44
188Ronel Gouws
TEMP
65F1:28:45
189Malinda Blom
TEMP
59F1:28:59
190Trix De Villiers
Nedbank SWD
77M1:28:59
191Adrie Brown
TEMP
38F1:34:08
192William Brown
TEMP
16M1:34:09